top of page

Czakry i Kamienie

Nikt już nie wątpi że czakry czyli punkty energetyczne na ciele człowieka znajdują się.Dzięki nim jesteśmy zdrowi,mamy powodzenie w pracy ,finansach i miłości... oczywiście pod warunkiem że są otwarte.

Odpowiadają również za nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Teraz przybliżę Ci temat, który jest ściśle związany z energią kamieni i ich wpływem na nasze ciała.


Czakry, czyli energetyczne ośrodki znajdujące się w każdym z nas. Tworzą swoisty energetyczny układ krwionośny naszego ciała. W każdym z nas znajduje się siedem głównych czakr i siedem pomniejszych. Każda z nich łączy się z konkretnymi obszarami ciała i odpowiada za funkcje i dysfunkcje narządów i gruczołów znajdujących się w nich, a także za kwestie związane z naszym samopoczuciem, emocjonalnością, mentalnością i duchowością. Połączenie się z energią naszych czakr i zrównoważenie ich, pomaga nam wchodzić na wyższy poziom samoświadomości, uzyskać życiową harmonię i pozostać w lepszym kontakcie z samym sobą.


W pracy nad czakrami, stosuje się wiele technik, w tym między innymi: medytację, uprawianie jogi, stosowanie olejków eterycznych, a także korzystanie z mocy kamieni naturalnych. Poniżej znajdziesz mini-poradnik z listą kamieni naturalnych, których wibracja przypisana jest do konkretnej czakry.


Czakra podstawy/korzenia


Jest położona u podstawy kręgosłupa, pomiędzy odbytem, a narządami rodnymi. Łączy się bezpośrednio z żywiołem Ziemi. Odpowiada za zdolność do zaspokajania podstawowych potrzeb, poczucie bezpieczeństwa i więzi rodzinne. Zbalansowanie jej zapewni głębokie uczucie jedności z naturą i pozwoli akceptować wszelkie życiowe wzloty i upadki. Da poczucie, że jesteśmy rozumieni i bezpieczni z naszą rodziną. Kryształami o wibracji odpowiadającej czakrze podstawy są kamienie o barwie czerwonej, brunatnej i czarnej:


Granat - wspiera w byciu silnym i zdecydowanym. Pomaga lepiej okazywać miłość. Równoważy umysł i ciało.

Heliotrop – uziemia, chroni, dodaje odwagi. Uczy jak unikać niebezpiecznych sytuacji.

Hematyt - pozwala skupić się na najważniejszych celach, dodaje odwagi. i energii. Kamień ochronny.

Jaspis czerwony - wzmacnia wiarę we własne możliwości. Poprawia umiejętności radzenia sobie z życiowymi trudnościami.

Kwarc dymny - uziemia, pozwala skupić się na bieżących zadaniach. Dodaje odwagi, wzmacnia mentalną wytrzymałość.

Obsydian (czarny, złoty, śnieżny, mahoniowy) - stymuluje rozwój na wszystkich poziomach. Przynosi jasność umysłu. Zmusza do stawiania czoła własnemu ego.

Onyks czarny - daje siłę, niezłomność i wytrzymałość. Wzmacnia samokontrolę, stymuluje do mądrego podejmowania decyzji.

Turmalin czarny - chroni przed wampirami energetycznymi, łagodzi stresy. Oczyszcza, łączy nas z Ziemią. Pozytywnie wpływa na witalność i stabilność emocjonalną.


Czakra sakralna


Położona kilka centymetrów poniżej pępka. Łączy się z żywiołem Wody. Mocno związana z aktywnością seksualną i reprodukcją, jak również kreatywnością i emocjami. Zharmonizowanie czakry da poczucie polotu artystycznego, wyćwiczy umiejętność dzielenia się i wyrażania w zdrowy sposób naszych uczuć. Zapewni czerpanie przyjemności z wielu aktywności, ułatwi tworzenie i podtrzymywanie mocnych relacji międzyludzkich. Wniesie spokój o dobrobyt materialny i pomoże rozwijać go w zbilansowany sposób. Pozwoli zrozumieć emocjonalne aspekty własnej seksualności. Kryształami wspierającymi zbilansowanie czakry sakralnej są kamienie o barwie pomarańczowej:


Awenturyn pomarańczowy – pomaga w przezwyciężaniu problemów z władzą i kontrolą nad własnym życiem. Zwiększa kreatywność.

Chryzopraz (z przewagą brązu) - równoważy energię yin-yang, budzi kreatywność, wydobywa talenty.

Granat hessonit – zwiększa samoświadomość, równoważy popęd seksualny.

Jaspis dalmatyńczyk (łączy czakrę podstawy z czakrą sakralną) - zwiększa lojalność w związkach. Pomaga obiektywnie dostrzegać nasze mocne i słabe strony.

Jaspis obrazkowy (pejzażowy) - pobudza kreatywność, uwalnia od wszelkich negatywnych emocji.

Karneol - zwiększa odwagę podczas rywalizacji. Koi złość, zastępuje ją miłością do życia. Stymuluje seksualność.

Kamień słoneczny - wzmacnia wewnętrzny blask. Zachęca do asertywności, niezależności i oryginalności. Budzi zmysłowość.


Czakra splotu słonecznego


Jest położona kilka centymetrów powyżej pępka. Łączona z żywiołem Ognia. Odpowiedzialna za poczucie własnej wartości, samoocenę i osobowość. Zbalansowana potrafi ukazać naszego wewnętrznego wojownika, który zna swoją wartość, pielęgnuje w zdrowy sposób swoją moc i jest tolerancyjny wobec siebie i innych. Pomaga zachować równowagę między duchowością, a materializmem. Czakra splotu słonecznego wibruje w towarzystwie kamieni o żółtej barwie:


Agat (żółty) - wzmacnia pamięć i logiczne myślenie. Pomaga pokonywać strach i wyzbywać się blokad na drodze do sukcesu.

Cytryn - przynosi pomyślność na drodze zawodowej, finansowej i w sferze osobistej. Kieruje serce i umysł w stronę pozytywnych aspektów życia.

Kalcyt miodowy - zwiększa poczucie własnej wartości, budzi odwagę i pewność siebie. Przyciąga do życia sukces i obfitość.

Kwarc ze złotym rutylem – ćwiczy samokontrolę i siłę woli. Wspiera rozwój duchowy. Łagodzi lęki, fobie i niepokoje. Kamień ochronny.

Opal (żółty) - usuwa blokady mentalne, dla uzyskania jasnej perspektywy. Przynosi szczerość i bezpośredniość.

Turmalin (żółty) - Pomaga uwolnić ukryte talenty i zainteresowania. Daje optymizm i chęć poznawania świata.

Tygrysie oko - wspomaga koncentrację, przynosi radość, zwalcza stres. Rozprasza strach i niepokój. Kamień ochronny.


Czakra serca


Jej ośrodkiem jest serce, żywiołem Powietrze. Jest łącznikiem pomiędzy czakrami fizycznymi (podstawy, sakralna, splotu słonecznego), a czakrami duchowymi (gardła, trzeciego oka i korony). Jest ośrodkiem więzi fizycznych i duchowych. Zharmonizowana otwiera nas na innych. Pozwala zaakceptować i pokochać siebie, cieszyć każdą chwilą. Uczy współczucia i poczucia jedności ze sobą i innymi. Kryształami o wibracji czakry serca są kamienie o barwie zielonej i różowej:


Awenturyn - przywraca optymizm i chęć życia, koi złość i rozdrażnienie. Pomaga osiągać głęboki spokój i błogą równowagę umysłu.

Amazonit - sprzyja odprężeniu, ułatwia miłość i wzajemne zrozumienie. Budzi honor, uczciwość i zaufanie.

Chryzopraz (z przewagą zieleni) - promuje mówienie prawdy, zachęca do wierności w relacjach biznesowych i osobistych.

Diopsyd – pozwala uwalniać uczucia. Uczy miłości do siebie i innych, a także uczy jak miłość przyjmować.

Jadeit (zielony) - przynosi radość i pogodę ducha. Jest kamieniem przyjaźni i harmonii. Pielęgnuje miłość.

Kunzyt – kamień bezwarunkowej miłości. Uczy tolerancji wobec siebie. Oczyszcza aurę i usuwa negatywną energię z otoczenia.

Kwarc różowy - budzi poczucie piękna. Emanuje czystą, bezwarunkową miłością . Pomaga zapomnieć o kompleksach i niepowodzeniach.

Malachit - otwiera na miłość, uwalnia od zahamowań. Silny kamień ochronny, odpiera negatywne energie.

Opal różowy - zapobiega zmiennym nastrojom, wzmacnia zaufanie do bliskich osób, poprawia witalność, namiętność i chęć życia.

Peridot - przywraca poczucie własnej wartości, leczy kompleksy, uczy szacunku względem własnej duszy i ciała.

Rodochrozyt - wzmacnia i uspokaja serce. Przynosi skupienie, równoważy ciało i umysł. Pomaga pokonywać stres i poczucie zazdrości.

Rodonit - zachęca do bezwarunkowej miłości własnej, uczy przebaczania. Pomaga w zachowaniu spokoju w nieprzyjemnych sytuacjach.

Szmaragd - jest kamieniem jedności i stabilności w związkach. Przynosi lojalność, wzmacnia więzi. Stymuluje delikatne, seksualne wibracje.

Unakit - pomaga przywracać równowagę życiową, wspiera rozwój psychiczny i duchowy.


Czakra gardła


Położona pomiędzy gardłem, a zagłębieniem pomiędzy obojczykami, u dołu szyi. Jest łączona z żywiołem Dźwięku. Łączy wiarę i rozumienie. Pozwala mówić nam naszym prawdziwym głosem. Zbalansowanie czakry pobudza silną chęć życia i podążanie za marzeniami. Zachęca do mówienia prawdy, czyli dokładnie tego co mamy na myśli. Daje nam wiarę w wypowiadane przez nas słowa. Przynosi umiejętność łatwej komunikacji i wyrażania się w sposób autentyczny i kreatywny. Pomaga osiągnąć równowagę między mową i milczeniem. Kamieniami łączonymi z czakrą gardła są minerały o barwie jasnoniebieskiej:


Akwamaryn - budzi empatię i współczucie, pomaga w wyrażaniu uczuć. Wrażliwość przeobraża w siłę. Dodaje odwagi, wspiera osoby przytłoczone odpowiedzialnością.

Angelit – ma zdolność przekształcania strachu w wiarę we własne możliwości. Pomaga mówić prawdę.

Apatyt - masażysta umysłu, pomaga stopniowo odzyskiwać równowagę. Porządkuje myśli, zwiększa motywację. Wspomaga komunikację i wyrażanie siebie.

Chalcedon/agat blue lace - wprowadza do życia harmonię, pomaga rozluźnić negatywne napięcia w umyśle. Hamuje wypowiadanie słów raniących nas i naszych bliskich.

Chryzokola - oczyszcza i reenergetyzuje wszystkie czakry. Poprawia komunikację, promuje bezstronność i mówienie prawdy.

Kyanit - wspiera intuicję, inteligencję, rozwój i sprawność umysłową. Zapewnia prawidłowy przepływ energii przez ciało.

Topaz niebieski – przynosi prawdę i mądrość, pomaga w jasnej komunikacji.

Turkus - budzi życzliwość, wyrażanie się w sposób szczery. Poprawia humor, dodaje energii. Stabilizuje drobne wahania nastroju.


Czakra trzeciego oka


Jest położona między brwiami. Żywioł: Światło. Czakra trzeciego oka jest centrum naszej intuicji, mądrości i świadomości. Zharmonizowanie czakry pozwala z korzystania z intuicji, obserwacji i postrzegania tego co niefizyczne. Pomaga zaufać wewnętrznej świadomości. Kryształami wibrującymi z szóstą czakrą są kamienie w kolorze ciemnoniebieskim/indygo:


Dumortieryt - zapewnia spokój, odprężenie i harmonię. Promuje wstawianie się za sobą, pozostając wiernym swoim przekonaniom i uczuciom.

Iolit - pozwala widzieć rzeczy, ludzi i sytuacje takimi, jakimi są naprawdę. Uspokaja, wspomaga wyzbywanie się lęków i słabości. Pomaga w pełni miłości i świadomości zapomnieć dawne urazy i żale.

Lapis lazuli - uwalnia od stresu, stymuluje obiektywizm i zachęca do kreatywności. Oczyszcza umysł i daje głęboką samoświadomość. Wzmacnia wiarę we własne możliwości.

Larimar - ułatwia przejęcie kontroli nad własnym życiem. Zachęca do mówienia prawdy, usuwa strach i poczucie winy.

Sodalit - pomaga skupić się na rozważaniach, wprowadza do umysłu spokój i porządek. Wzmacnia poczucie własnej wartości.

Szafir - pomaga ćwiczyć uważność, uwalnia umysł od napięć i niechcianych myśli. Budzi intuicję, intelekt, napędza rozwój duchowy. Pomaga przy nauce.


Czakra korony


Położona na szczycie głowy. Jej żywiołem jest Myśl. Jest źródłem doświadczania nadludzkiego sensu życia. Jej balans przynosi nam umiejętność postrzegania większej całości. Uczy etyki, altruizmu, zaufania i poświęcenia. Przynosi wiarę, wzmacnia duchowość i pomaga zrozumieć, że nasza tożsamość wykracza poza naszą fizyczną formę. Kryształami wspierającymi zbilansowanie czakry są kamienie o barwie fioletowej, białej i jasnoszarej:


Ametyst - zwiększa kontrolę nad płynnością emocji, pomaga osiągnąć równowagę. Przynosi spokój i harmonię. Otwiera umysł na nowe możliwości. Jest łącznikiem z czakrą trzeciego oka.

Czaroit - pomaga pozbywać się lęków, wzmacnia energię osobistą, ugruntowuje drogę do duchowego rozwoju. Wibruje również z czakrą trzeciego oka.

Fluoryt - świetnie wpływa na koncentrację i poprawę organizacji. Wytłumia nadmiar bodźców, wspomaga skupienie przy nauce i pracach umysłowych.

Fosfosyderyt - budzi delikatność i kreatywność. Przynosi równowagę i stabilizację w życiu. Wibruje również z czakrą trzeciego oka i czakrą serca.

Kamień księżycowy - poprawia intuicję, jest kamieniem wewnętrznej przemiany duchowej. Łagodzi niestabilność emocjonalną, przynosi spokój.

Kryształ górski - głęboko oczyszcza, potęguje działanie innych minerałów. Harmonizuje wszystkie czakry, równoważy energie ciała, umysłu i ducha.

Labradoryt - wprowadza do życia kreatywność i fantazję. Pomaga osiągać spokojny sen. Chroni przed złymi wpływami.

Selenit - przynosi jasność myślenia. Otwiera nas na wyższe poziomy świadomości. Wspiera głęboką medytację. Pomaga przebaczać, wprowadza do życia oczyszczenie i spokój.

Topaz biały - oczyszcza umysł i pomaga w skupieniu. Sprzyja mądrości i szukaniu zrozumienia celu życia. Przynosi radość, dostatek i hojność. Jest kamieniem miłości i szczęścia.


Noszenie biżuterii z kamieniami pozwoli im na rezonowanie energią przez cały dzień. Kryształy dobrze dobrane do częstotliwości czakry pozwolą Ci na harmonizowanie jej w bardzo łatwy sposób. Jeśli potrzebujesz większego wsparcia, ułóż się w wygodnej pozycji i medytuj z kamieniem korespondującym z czakrą nad którą chcesz popracować.


W moim sklepie znajdziesz bransoletki przygotowane z kamieni o wysokich wibracjach, harmonizujących wszystkie siedem czakr. Bransoletki dostępne tutaj.


Kupując biżuterię czakralną, zawsze sprawdzaj czy jest wykonana z kamieni niedobarwianych sztucznie. Wybieraj modele, w których znajdziesz kamienie z opisanej wyżej listy, które będą współgrać i wibrować zgodnie z konkretnymi czakrami.


Jeśli posiadasz kamień, którego nie ma na powyższej liście i nie wiesz do której czakry powinien zostać przypisany, przeanalizuj jego naturalną barwę i na podstawie powyższych informacji dopasuj go do odpowiedniej kolorystycznie czakry. Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu, postaram się pomóc.Dziękuję że dobrnąłeś do końca matriału3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page